MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

DZIEŃ NA PLUS / listopad

Wystawa / Dimitris Tzamouranis. Ogród Młodości / Galeria Tumult

Opublikowano: 26 października 2018 Views: 683 Czytelnia, Książki, Strona główna

Listopadowe wydarzenia w Czytelni

Kiedy: 6 listopada (wtorek), godz. 18.00
Spotkanie wokół książki Pokonać mur + rozmowa z Małgorzata Czyńską o twórczości Mariny Abramović i pokaz filmu Marina Abramović: artystka obecna
O twórczości artystki uznawanej za prekursorkę performansu na świecie, o jej fenomenie, a także życiu osobistym, o którym pisze w swojej biografii, porozmawiamy z krytyczką sztuki Małgorzatą Czyńską. Spotkanie będzie wstępem do przygotowań wielkiej wystawy Mariny w toruńskim CSW. Po spotkaniu o godz. 19.30 pokaz filmu Marina Abramović: artystka obecna w Kinie Centrum (bilet: 10 zł)
Na spotkanie wstęp wolny.

 

Kiedy: 8 listopada (czwartek), godz. 19.00
Spotkanie autorskie z Joanną Ostrowską wokół książki Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej
Publikacja wydawnictwa Marginesy jest pierwszą w Polsce książką poświęconą w całości przemocy seksualnej w okresie wojny. Seksualna praca przymusowa w nazistowskim burdelu nadal pozostaje w sferze tabu. Przemilczane jest samo istnienie systemu kontrolowanego nierządu. Przemilczane są jego ofiary. Przemilczany jest też okres powojenny – czas, w którym zmuszane do prostytucji kobiety oskarżano o kolaborację i którym publicznie golono głowy. Joanna Ostrowska jest kulturoznawczynią, filmoznawczynią i judaistką. Ukończyła studia w Instytucie Sztuk Audiowizualnych oraz Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i gender studies na Uniwersytecie Warszawskim.
Spotkanie organizowane przez Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z CSW.
Wstęp wolny.

 

Kiedy: 14 listopada (środa), godz. 18.15
Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem 
Kolejne spotkanie z Iwoną Chmielewską i Jolantą Liczkowską-Czakyrową. Tym razem inspiracją do rozmowy będzie książka „Cztery zwykłe miski” Iwony Chmielewskiej.
Wstęp wolny.

 

Kiedy: 15 listopada (czwartek), godz. 18.00
Spotkanie autorskie z Mariuszem S. Kusionem wokół książki poetyckiej „Zarządzanie zasobami emocjonalnymi”
Spotkanie, podczas którego autor zaprezentuje swoją książkę poetycką, wydaną w wersji dwujęzycznej, polsko-ukraińskiej („Управління емоційними ресурсами”). Książka została wydana w 2017 r. w Polsce i na Ukrainie. Przekładu wierszy dokonali tłumacze przysięgli na czele z Natalią Biszko, a za konsultację literacką tłumaczenia odpowiada doktor nauk filologicznych, Julia Poczynok. Całość uzupełniają niebanalne i klimatyczne grafiki Joanny Łaksy („Yaxa”) z Krakowa. Oprócz wierszy z książki autor zaprezentuje również swoje najnowsze utwory.
Wstęp wolny.

 

Kiedy: 16 listopada (piątek), godz. 18.00
FotoGRAFIA: Krótka historia panoramicznego oglądu świata, czyli skąd się wzięły panoramy w malarstwie i fotografii cz. 3 
Ostatnia część opowieści o historii fotografii panoramicznej prezentowana okiem praktyków. Tym razem wykład dotyczyć będzie polskich przykładów panoram.
Prowadzenie: Marek Czarnecki, Jadwiga Czarnecka
Wstęp wolny.

 

Kiedy: 17 listopada (sobota), godz. 14.30
Żywa Biblioteka
Podczas akcji można wypożyczyć tzw. „żywe książki”, którymi są osoby z grup postrzeganych stereotypowo, często narażone na nietolerancję, dyskryminację, wykluczenie. „Czytelnicy” Żywej Biblioteki będą mieli możliwość spotkać się z takimi osobami, porozmawiać o ich życiu, zadać pytania. Organizator: Stowarzyszenie Inicjatyw Niemożliwych Motyka.

 

Kiedy: 20 listopada (wtorek), godz. 18.00
Historia mody. Moda w świecie muzułmańskim 
W trakcie wykładu dowiemy się między innymi, jak zasady religijne kształtują ubiór oraz jakie zmiany zaszły na przestrzeni ostatnich lat w stroju muzułmańskich kobiet. Podczas spotkania stroje zostaną zaprezentowane na modelkach/ochotniczkach.
Prowadzenie: Blanka Rogowska
Wstęp wolny.

 

Kiedy: 29 listopada (czwartek), godz. 17.00
Orient Express – Przystanek Tunezja 
Jak co miesiąc zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami Orientu mieszkającymi w Polsce, którzy chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi współegzystowania w naszym kraju.
Gościem spotkania będzie Lofti Mansour.
Wstęp wolny.

 

SPACERY TEMATYCZNE:
Bilet na jeden spacer: 1 zł
Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl

[UWAGA! Spacer 17 listopada został odwołany.]

Kiedy: 17 listopada (sobota), godz. 12.00
Podróż do Torunia: Stacja końcowa. Odrodzona Polska, miasto z lat 30. 
Historia o tym, jaki był Toruń po okresie najintensywniejszej rozbudowy oraz co z niego pozostało.
Prowadząca: Katarzyna Kluczwajd

 

Kiedy: 24 listopada (sobota), godz. 12.00
Pomniki Starego Miasta
Spacer po nie tylko patriotycznych pomnikach Starego Miasta – tych, które są, i tych, które zburzono: polskich, pruskich i sowieckich. W czasie spaceru opowiemy o skomplikowanych dziejach toruńskich pomników, ich pojawianiu się i znikaniu, oraz o dowcipnych i tragicznych wydarzeniach związanych z powstawaniem i rozbieraniem upamiętnień.
Prowadzący: Marcin Orłowski

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń