MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Ex Digitalis

Nie/codzienne dzieła sztuki. Pomniki i rzeźby plenerowe w Polsce

Opublikowano: 15 września 2017 Views: 1370 Książki, Wydawnictwo

Biało-Czerwono-Biali

Kup teraz w Księgarni Sztuki >>>

Artyści: ARCz, Andrei Dureika, Janna Grak, Mikhail Gulin, Sergey Kiryuschenko, Artur Klinau, Andrei Loginov, Alexej Lunev, Alexander Nekrashevich, Uladzimir Parfianok, Victor Petrov, grupa Revision, Igor Savchenko, Sergey Shabohin, Antanina Slabodchikova, Maxim Tyminko, Maxim Wakultschik

Historyczna flaga białoruska jest biało-czerwono-biała, natomiast obecna, oficjalna – czerwono-zielona z ludowym szlaczkiem na lewym boku – obowiązuje od czasu objęcia fotela prezydenta przez Aleksandra Łukaszenkę. Dla ruchów niezależnych ta pierwsza jest symbolem niezależnej Białorusi i to takie flagi powiewają na ulicznych demonstracjach. Natomiast podczas oficjalnych świąt państwowych, jak np. parada Święta Niepodległości oraz przed budynkami rządowymi powiewa flaga czerwono-zielona.

Wybraliśmy taki symboliczny tytuł nie dlatego, by nadać wystawie polityczny wymiar, bo prac stricte politycznych tu nie ma, lecz by w ten sposób podkreślić, że to prezentacja sztuki białoruskich artystów niezależnych.

Niezależna sztuka białoruska, rozwijająca się poza obiegiem oficjalnym, charakteryzuje się wysoką jakością artystyczną i oryginalnością. Artyści odnoszą się do korzeni awangard lat 20. XX wieku, rodzących się na ich terenach, jak i współczesnych światowych tendencji.

  • Biało-Czerwono-Biali
  • Biało-Czerwono-Biali
  • Biało-Czerwono-Biali

Kurator
Krzysztof Stanisławski

Koordynator
Paulina Kuhn

Oprawa graficzna
Krzysztof Białowicz

Tłumaczenie
Damian Jasiński

Redakcja i korekta
Anna Kompanowska, Paweł Falkowski

ISBN: 978-83-62881-74-1

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń