MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Spacery tematyczne w czerwcu!

Międzynarodowy Dzień Jogi na dachu CSW!

Terytoria Sztuki – Islandia

Opublikowano: 1 czerwca 2018 Views: 1360 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Terytoria Sztuki – Islandia

Kiedy: 12 czerwca (wtorek), godz. 18.00

Kino Centrum Sztuki Filmowej zaprasza na wydarzenia Terytoria Sztuki – Islandia, czyli pokaz filmów o polskich emigrantach w Islandii! Wyświetlimy dwa filmy: Dialog (2009), reż. Cezarego Ibera i Isoland (2017) w reż. Kuby Witka

Gościem specjalnym będzie Kuba Witek – podróżnik, dokumentalista, muzyk, autor filmu Isoland oraz książki Ring Road. Dookoła Islandii na rowerze.

Wydarzenie towarzyszy 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej PLASTER.

WSTĘP WOLNY!

 

O filmach:

Dialog 

Film zrealizowany na Islandii, pokazuje rzadką twarz polskich imigrantów z czasów otwartych granic. To wyjątkowy, bo pogodny i optymistyczny obraz naszej obecności za granicą. Dialog to głębokie wejście w relację dwójki młodych Polaków, którzy przyjechali na Islandię, nie po to, by jak 30 tysięcy innych imigrantów, zarabiać, ale by wykonać wielki projekt fotograficzny. Z wykształcenia są architektami. Ona – Anna Leoniak postanowiła realizować się w zawodzie. On – Fiann Paul skupia się na fotografii, na poznawaniu świata (Meksyk, Indie, Grenlandia) i na pierwszych krokach własnej kariery aktorskiej w Hollywood. Obydwoje podróżując po bezdrożach Islandii dotarli do 50 najmniejszych i najbardziej niedostępnych wiosek i sfotografowali tysiące islandzkich dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Kamera uchwyciła wyjątkowe sceny autentycznej dziecięcej radości i prawdziwych konfliktów między dorosłymi. Widzimy, jak narastają te spięcia i do czego prowadzą – jak zostają rozładowane i co po sobie zostawiają. Uśmiechnięte twarze dzieci, egzotyczne krajobrazy dramatyczne sytuacje na śniegu i lodzie i do tego radykalna konfrontacja dwóch światopoglądów. Czy nasi bohaterowie dadzą radę się zrozumieć? Za jaką cenę? Obserwujemy, co mówią i myślą młodzi imigranci z Polski, jak dalecy są od stereotypu. Jak stają przed wyborem, co zrobić ze swoim życiem poza Polską. Tylko zarabiać pieniądze, czy realizować się w życiu? A jeśli tak, to w jaki sposób? Żyć pełnią życia, czy pełnią zakłamania? Mówić innym całą prawdę, czy tylko to, co inni chcą usłyszeć? I w końcu, jaką więź będą w stanie między sobą zbudować a do czego nie dadzą rady się posunąć?

Dialog to uniwersalny film o międzyludzkich relacjach, o konsekwentnej realizacji marzeń i próbie znalezienie wspólnego języka i nawiązania dialogu w wielu różnych wymiarach. Same twarze najmłodszych mieszkańców Islandii (w tym także dzieci miejscowych Polaków) zostały przeniesione na aluminiowe tablice o rozmiarach 75 x 75 cm i przykryły fasadę budynku w samym centrum Reykjaviku, tworząc monumentalną ekspozycję na przecięciu tradycyjnych ścieżek spacerowych, w punkcie spotkań mieszkańców i turystów.

Isoland

Film dokumentalny o Polakach, którzy przybyli na Islandię w różnych latach i momentach życia, decydując się nazwać wyspę swoim domem. Bohaterowie Isoland zamieszkują Islandię od dalekiego Stöðvarfjörður na wschodzie po stolicę kraju – Reykjavík. Mają różne zainteresowania, poglądy oraz zawody, ale łączy ich jedno – miłość do samotnej wyspy pośrodku wielkiego oceanu.
11 listopada 2017 roku, w Ambasadzie Polskiej w Reykjaviku, odbyła się uroczysta premiera filmu, na której spotkali się autor obrazu – Kuba Witek, a także jego wszyscy uczestnicy – wielu po raz pierwszy. Film zdobywa uznanie w Polsce, jest laureatem nagrody Grand Prix na festiwalu Media Travel w Łodzi oraz nagrodę za Najlepszy Debiut na 5. Edycji Festiwalu EMIGRA, który odbył się w Berlinie, Kijowie, Warszawie, Chicago i Lwowie.

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń