MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Obraz 9866 z cyklu Obcy chcą być dobrzy

Orient Express – Przystanek Egipt

2018-09-28 - 2018-10-28 Views: 1781 Strona główna, Sztuka, Wystawy, wystawy

WYSTAWA / ALEKSANDRA KALISZ. UN/COVERED – OD/KRYTA

Kiedy: 28.09–28.10.2018
Wernisaż wystawy: 28 września 2018 (piątek), godz. 19.00

Oprowadzanie z artystką po wystawie: 29 września 2018 (sobota), godz. 12.00
Spotkanie w przestrzeni wystawy dla osób z dysfunkcją wzroku (z udziałem artystki): 29 września 2018 (sobota), godz. 13.00 – informacje i zapisy: renata.sargalska@csw.torun.pl

Koordynatorka: Renata Sargalska
Produkcja wystawy: Wojciech Ruminski

 

W swoim malarstwie skupiam się na kobiecym akcie przeplatającym się z ornamentami. Zatracam modelki w tkaninach i staram się sprawić, żeby widz zanurzył się we wciągającą grę ozdobnych materiałów i ciał. Nadaje to obrazom pewną tajemniczość.
 
Pracuję nad dwoma cyklami – „Akt wzoru” oraz „Nić kobiecości”. Płótna przedstawiają wybrane fragmenty kobiecych ciał. Koncentruję się na grze świateł i cieni malujących się na delikatnych i miękkich formach modelek. Maluję detale dłoni, piersi czy nóg i umiejscawiam je w przestrzeniach wypełnionych kolorowymi wzorami. Nadaje to obrazom pewną abstrakcję. Całość emanuje dyskretnym i ulotnym erotyzmem. Chcę ukazać delikatność i subtelność formy ciała w połączeniu z wyrazistością wzorów. Wykorzystuję ornamenty kultur Bliskiego Wschodu – geometryczne wzory Maroko i roślinne motywy Turcji, które fascynują mnie swoją kolorystyką i rytmicznością. Godziny spędzone na monotonnym malowaniu powtarzających się wzorów traktuję jako moment relaksu i skupienia. Ze wspaniałymi ornamentami kultury islamu zetknęłam się po raz pierwszy osiem lat temu w Hiszpanii, gdzie wykształciła się sztuka mudejaru będąca połączeniem tradycji islamskiej i europejskiej. Pochłonęła mnie kultura tego kraju. Oczarowały kolorowe mozaiki i zawiłe ornamenty. Kilka lat później, będąc w Maroko, utwierdziłam się w przekonaniu, że w swojej twórczości chcę połączyć dwa światy: europejski i islamski.
 
W projekcie „Nić kobiecości” dalej używam ornamentu, jednak tym razem koronek, które wywodzą się z Europy. Obrazy są bardziej intymne. Głównym tematem projektu są emocje. Mimo że przedstawione na nich modelki nie mają twarzy, ich uczucia odzwierciedlone są przez mowę ciała. Brak portretu sprawia, że postaci są bezimienne. Analizuję naturę kobiet i skupiam się na jej delikatnym i zmysłowym aspekcie, a koronki to podkreślają.

Aleksandra Kalisz

Aleksandra Kalisz – urodzona w Gdyni w 1992 roku. Obecnie mieszka i pracuje w Portugalii. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni profesora Macieja Świeszewskiego w 2016 r. W 2014 roku była stypendystką programu LPP Erasmus na Universidad Complutense w Madrycie. W 2017 roku została finalistką konkursów „Ale sztuka!” i „Promocje”, w którym dostała wyróżnienie Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem, wideo oraz tkaniną artystyczną. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

 

  • Aleksandra Kalisz, Bez tytułu VII (Zielony), 110 x 170 cm, olej na płótnie, 2016
  • Aleksandra Kalisz, Impression, 80 x 60 cm, olej na płótnie, 2017
  • Aleksandra Kalisz, Regret, 80 x 65 cm, olej na płótnie, 2017
  • Aleksandra Kalisz, Beginning, 70 x 55 cm, olej na płótnie, 2017

 

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu zaprasza wszystkie osoby z dysfunkcją wzroku na spotkanie w przestrzeni wystawy „UN/COVERED” Aleksandry Kalisz, w dniu 29 września 2018 (sobota), o godz. 13.00.
W związku z małą liczbą wydarzeń w naszym regionie, zakładających uczestnictwo niewidzących i niedowidzących, chcielibyśmy zainicjować taki cykl w toruńskim CSW. Podczas spotkania podjęta zostanie próba audiodeskrypcji dziesięciu wybranych obrazów autorstwa Aleksandry Kalisz. Z artystką będzie można porozmawiać o jej twórczości i inspiracjach. Bezpośrednio po zwiedzaniu wystawy, uczestnicy poproszeni zostaną o wypełnienie anonimowej ankiety, która pomoże rozpoznać potrzeby i oczekiwania osób z dysfunkcją wzroku. Dla uczestników wydarzenia wystawa dostępna będzie bezpłatnie. Każda osoba z dysfunkcją wzroku może przyjść z jedną osobą widzącą.

Informacje i zapisy (obowiązkowe): renata.sargalska@csw.torun.pl

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń