MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wystawa / Władysław Starewicz – pionier światowej animacji /...

Kino dla seniora: Śmierć Zygielbojma

Opublikowano: 3 grudnia 2021 Views: 597 Edukacja, Strona główna

Dzień ze sztuką: działania do aktualnych wystaw

Kiedy: 7.12.2021 (wtorek), godz. 12.00

Działania do aktualnych wystaw dedykowane seniorom. Tym razem zapraszamy na wystawę kolekcji sztuki CSW.
Prowadzenie: Dorota Sobolewska
Wstęp: 2 zł
Zapisy w recepcji CSW lub telefonicznie: 56 610 97 18 (w godzinach otwarcia CSW).
Liczba miejsc ograniczona! Limit miejsc: 15 osób

Kolekcja CSW „Znaki Czasu” – nabytki 2021

W statutowym zakresie działania CSW „tworzenie, zarządzanie i udostępnianie kolekcji” jest umieszczone w punkcie pierwszym. To jedno z podstawowych zadań instytucji, z którego staramy się wywiązywać z należytą starannością.

W tym roku odbył się już pokaz kilkunastu obrazów z kolekcji w ramach Triennale Malarstwa w Wilnie, wiele prac wystawiliśmy w X. Triennale Sztuki „Sacrum” w Częstochowie, a później w siedzibie CSW. Jednak najszerszym przeglądem – i to tylko nabytków tegorocznych – są dwie niniejsze wystawy. Prezentacja „Andrzej Jerzy Lech – Fotogenia” gromadzi 115 zdjęć wybitnego fotografa, mieszkającego i tworzącego w New Jersey niedaleko Nowego Jorku. Drugą ekspozycją jest zbiorowa wystawa obrazów, fotografii, rysunków i prac na płytach gipsowych artystów polskich i litewskich. Są wśród nich nieżyjący już klasycy, tacy jak Bronisław Wojciech Linke, Roman Cieślewicz, Andrzej Lachowicz i Michał Kokot z grupy Zero 61, wciąż bardzo aktywni, ale też już klasyczni twórcy – prof. Zdzisław Nitka, prof. Jonas Gasiunas, prof. Piotr Dumała, Jerzy Wardak z grupy Zero 61, Krzysztof Gierałtowski, Marek Sobczyk, Ryszard Grzyb – obaj z Gruppy, najważniejszego ugrupowania Nowej ekspresji lat 80. XX w.

W naszej kolekcji rozwijamy nowe wiodące wątki tematyczne, obejmujące eksperymentalną fotografię, sztukę polskiej animacji, malarstwo Nowej ekspresji i sztukę krajów nadbałtyckich. Na początku roku planowaliśmy przeznaczyć na zakupy 100 000 zł, jednak dzięki grantowi MKiDN, dodatkowym środkom pomocowym rządu oraz darowi Goethe-Institut w postaci rozbudowanej instalacji multimedialnej w kontenerach pt. „GABINET / DAS KABINET”, wartość pozyskanych do kolekcji prac wyniosła ok. 925 000 zł, a więc ponad dziewięciokrotnie więcej, niż pierwotnie zakładana kwota. Dlatego uznajemy ten trudny, pandemiczny rok 2021 za udany, jeśli chodzi o wzbogacenie kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń