MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wojciech Kowalczyk / Obrona doktorska – performance

Spotkanie z autorkami i wydawcą książki „Obie” – Iwona...

2016-12-18 - 2017-01-08 Views: 1911 Strona główna, Sztuka, Wystawy, wystawy

Wystawa / CIECHOWSKI–ŚWIETLIK

CIECHOWSKI–ŚWIETLIK – WYSTAWA FOTOGRAFII W TORUŃSKIM CSW!

Kurator: Przemysław Wałczuk, Bruno Ciechowski
Otwarcie wystawy: 18 grudnia 2016, godz. 18.00
Wystawa czynna: 18.12.2016–08.01.2017

Zapraszamy na wystawę fotografii Andrzeja Świetlika dedykowaną Grzegorzowi Ciechowskiemu. Artysta fotografował lidera zespołu Republika w latach 1988–2001. Efekty kilkunastu sesji zdjęciowych ukazują różne twarze Grzegorza Ciechowskiego z tego okresu.

„Wystawa jest częścią projektu dedykowanego Ciechowskiemu, w ramach którego wydany został również album fotograficzny Grzegorz Ciechowski – Andrzej Świetlik. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu internautów oraz dzięki pomocy Miasta Torunia, ZAiKS-u i STOART-u. Wszystkie prezentowane odbitki zostały wykonane przez autora i po zakończeniu wielu planowanych w 2017 roku wystaw, zostaną uwolnione do nabycia przez kolekcjonerów” – mówi Przemysław Wałczuk, kurator wystawy i wydawca albumu.

Podczas wystawy będzie można zobaczyć kultowe już zdjęcia, które przeszły do historii polskiej muzyki, ale również fotografie, które nie były wcześniej publikowane. Wśród wystawianych prac nie zabrakło też zdjęć Republiki. W ramach otwarcia wystawy, przed wernisażem, o godz. 17.00 odbędzie się również spotkanie autorskie z Andrzejem Świetlikiem. Podczas spotkania autor zdradzi kulisy powstawania swoich zdjęć i opowie o współpracy z Grzegorzem Ciechowskim. Będzie to również okazja do zdobycia podpisu na albumie Grzegorz Ciechowski – Andrzej Świetlik, dostępnego w Księgarni Sztuki CSW.

Andrzej Świetlik [ur. 1951 r. w Złotowie] – portrecista. Współtwórca grupy artystycznej Łódź Kaliska, w której pracuje nieprzerwanie do dzisiaj. Członek ZPAF-u. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2013 roku wykładowca fotografii w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej w Warszawie na kierunku grafika. Autor fotografii reklamowych i zdjęć PR-owych na potrzeby personal brandingu. Z jego usług korzystali Zbigniew Brzeziński, Ryszard Kapuściński, Zbigniew Religa, Jacek Kuroń i wiele innych wybitnych postaci. Portretował również uznanych artystów, wśród których znaleźli się m.in. Grzegorz Ciechowski, Edyta Geppert, Kora, Czesław Niemen, Marek Grechuta, Stanisław Soyka, Adam Nowak oraz John Cleese, Danny de Vito, Gerard Depardieu, Marcin Dorociński i Wojtek Smarzowski. Fotografie Świetlika to także około 50 okładek płyt, m.in.: Obywatel G.C. – „Obywatel świata”, Republika – „1991”, Maanam – „Derwisz i Anioł”, Edyta Geppert – „Historie prawdziwe” czy Justyna Steczkowska – „Dziewczyna Szamana” oraz wiele plakatów. Autor wystaw indywidualnych, m.in.: „Portrety świetliste” [1993], „Ciszej nieco” [1995], „Jak dzieci” [1997], „Bajki” [2000], „Lekcja tańca” [2012], „Błękitny Świetlik” [2013]. Z grupą Łódź Kaliska uczestniczył w około 350 wystawach na całym świecie, m.in. w Paryżu, Pekinie, Tokio, Budapeszcie, Pradze, Marsylii, Rzymie i Wiedniu. Ich prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Wrocławiu i Kielcach, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Zachęty w Szczecinie, Olsztynie i Łodzi oraz kolekcjach prywatnych.

 

okladka-albumu_grzegorz-ciechowski-andrzej-swietlik

Tags: , ,

/ Wydrukuj ten artykuł

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń