MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

PRZEotwarcie i parapetówka, fot. Tytus Szabelski

Fotorelacja z otwarcia i parapetówki PRZEprojektu

Plakat wystawy Ładna sztuka

PRZEprojekt Wystawa 003: Ładna sztuka

plakat PRZEprojekt - Wystawa Przestrzeń działania

Opublikowano: 8 kwietnia 2012 Views: 2359 Projekty, PRZEprojekt

PRZEprojekt: Przestrzeń działania; Wystawa 002: Regulacja odbioru

Otwarcie wystawy: 12 kwietnia 2012, czwartek, godz. 19.00, Pokój z kuchnią, wstęp wolny
Wystawa trwa od 12 kwietnia do 6 maja 2012 r.

Do PRZEsłuchania po otwarciu: Half Light w ramach Audiowizje Festiwal, 12 kwietnia, czwartek, godz. 20.00, Pokój z kuchnią, wstęp wolny

Artyści: Kamila Gołębiewska, Krzysztof Jagusz, Justyna Jaworska, Magda Kosek, Stanisław Kośmiński, Marcelina Krzemińska, Maciej Kwietnicki, Dawid Majgat, Paulina Opałka, Pasożyt, Ewa Pawlata, Liliana Piskorska, Katarzyna Rożek, Adam Ruszkowski, Joanna Sitko, Milena Sudomir-Gordon, Tytus Szabelski, Magdalena Węgrzyn, Agnieszka Żarnowska

Współpraca: Marta Kołacz, Piotr Lisowski

PRZEprojekt nadchodzi z drugą odsłoną. Po pierwszej wystawie inaugurującej nasz roczny cykl, a dotyczącej problematyki procesu twórczego, przychodzi pora na kolejną odsłonę, która stanowi finalizację miesięcznych poszukiwań.

W post-Foucaultowskiej erze – z jej świadomością przejawów władzy, która rozpościera się nad wszystkimi dziedzinami życia – problem manipulacji, na którą jesteśmy skazani, wydaje się niezwykle aktualny. W wystawie Regulacji odbioru wzięliśmy na warsztat kwestię manipulacji, która kształtuje nasze postrzeganie rzeczywistości. Pojęcie to można rozumieć na wiele sposobów. Obejmuje ono szerokie spektrum zjawisk: zaczynając od kontroli społecznej czy manipulacji komercyjnej, aż do samostanowienia i przekształcania własnej tożsamości.

W tym obszarze zawiera się całokształt procesów kształtujących społeczeństwo, stosunki władzy, relacje między ludźmi. Funkcjonują w nim także różnego rodzaju instytucje oraz grupy uzurpujące sobie prawo do kształtowania zachowań, idei i emocji. Media, ludzie związani ze sztuką, politycy a nawet „dorośli”, którzy wpasowani w społecznie sobie przypisane role, ucywilizowani przez społeczeństwo i kulturę – przekazują dominujące wzorce swoim dzieciom i uczniom.

Ale czy to zjawisko powinno się tylko demonizować? Kto kim manipuluje? Kto daje się manipulować i czy da się manipulacji uniknąć? Gdzie jest miejsce dla tego zjawiska w świecie sztuki? Najłatwiej byłoby udawać, że to właśnie artysta jest osobą, która poprzez wytwory swojej pracy świadomie wpływa na odbiorców. Na ile ta świadomość stosowania manipulacyjnych zabiegów jest realna? Na ile sam twórca jest tylko kanałem, przez którego przemawiają narzucone mu społecznie konstrukty, które on nieuchronnie odtwarza raz za razem? Te dylematy są dla nas bardzo inspirujące. Czy sztuka może być bramą, przez którą można uciec od wpływów? Lub chociaż zastąpić wpływy już usystematyzowane, unormowane społecznie, innymi, – „pozytywnie” twórczymi?

Skupiając się na oddziaływaniu, jakie zachodzi pomiędzy twórcą a odbiorcą, PRZEprojekt równolegle z pokazem indywidualnych propozycji twórców, proponuje uczestnikom wystawy udział w grze, w której będą mogli bezpośrednio wyrazić swoje zdanie na temat Regulacji Odbioru. Gra, która przybiera formę zbioru pytań, stanie się dla nas podstawą do tworzenia kolejnego projektu, w którym postaramy się zmierzyć z realnością bezpośredniej oceny i oczekiwaniami widza.
Jakiej twórczości odbiorca oczekuje w galerii, jaką sztukę chciałby oglądać i co uznaje za estetycznie satysfakcjonujące – są to obszary, na których temat, mamy nadzieję otrzymać od Was odpowiedź.

Zatem zapraszamy do zabrania głosu w tej manipulacyjnej grze podczas Regulacji Odbioru – platformy do wypowiedzi na temat manipulacji, zarówno dla twórców, jak i dla uczestników wystawy.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń