MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Cela

zdjęcie pracy artystki

Różówka

Galeria NIECH

Zobacz na pełnym ekranie

  • Autor

    Romanow Leon, Wietecki Ryszard

  • Tytuł

    Galeria NIECH

  • Technika

    obiekt, metalowy kosz na śmieci, 95x42 cm

  • Data

    1970

Obiekt stanowi metalowy pojemnik na śmieci z pokrywą zamocowaną na zawiasach. Całość została pomalowana białą akrylową farbą. Na pojemniku widniej odręcznie wykonany czarną farbą napis: „Dotychczasowe formy działalności artystycznej ludzi skłaniają nas do proklamowania stanu nagłej potrzeby – Leon Romanow, Ryszard Wietecki 27 XI 1970” . Po raz pierwszy był on zaprezentowany przez artystów pod szyldem, powstałej na tę okazję, Galerii NIECH na sympozjum Status dzieła sztuki – dziś połączonym z wystawą niezależnych galerii polskich w Katowicach w listopadzie 1970 roku. Artyści ze względu na niemożliwość transportowania obiektu prezentowali go w formie fotografii.
Na początku 1970 roku Romanow, Wietecki wraz z Anastazym Wiśniewskim powołali do życia Niezależną Galerię Nieistniejącą „NIE”.

Idea negacji, sprzeciwu wobec ówczesnej rzeczywistości prezentowana za pośrednictwem afiszy, druków zaproszeń wysyłanych przez artystów otwierała nowe możliwości twórczego reagowania. Ich działania stanowiły przewrotny komunikat na temat aktualnej sytuacji społeczno-politycznej. W ten kontekst wpisuje się również obiekt Galerii NIECH stanowiący powszechnie używany miejski pojemnik na śmieci. Sięgnięcie po niego i użycie przez artystów nadało mu zupełnie nowy status i niejednoznaczny wydźwięk. Kolejne publiczne wystąpienie artystów przy pomocy druków nastąpiło podczas Zjazdu Marzycieli w Elblągu, zorganizowanego w ramach IV Biennale Form Przestrzennych. Na tę okazję Romanow z Wieteckim przygotowali dwa druki. Jeden o nazwie Obiekt Pomocniczy firmowany przez nowo powstałą Półoficjalną Witrynę Niezależnych, a drugi sygnowany przez Galerię „NIECH”. Druki te zostały zaprezentowane i rozprowadzone w trakcie Zjazdu. Ostatnim wspólnym działaniem, pod szyldem Półoficjalnej Witryny Niezależnych było wystąpienie w Warszawie, podczas interdyscyplinarnej imprezy pod tytułem Czyszczenie Sztuki (Galeria „BRAMA” maj 1972). Artyści zaprezentowali tam zadrukowany kawałek papieru stanowiący fragment tekstu anonimowego poety z paryskiego maja 1968 roku.

Zakup w ramach Narodowego Programu Kultury Znaki Czasu ze środków Miejskich (2008)

 

 

 

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń