MENU

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń

Konferencja ROAD MAP

Wystawa / Foty pstrykam stopą i dorabiam filozofię. Artur...

Opublikowano: 20 kwietnia 2017 Views: 611 Festiwale, Plaster, Strona główna, Sztuka

8. Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii PLASTER

Kiedy: 12–14 maja 2017 r.
Otwarcie festiwalu: 12 maja (piątek), godz. 19.00

Tegoroczna, 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii PLASTER poświęcona będzie grafice projektowej ze Słowacji. Do Torunia przyjadą Mária Rišková – Dyrektorka Słowackiego Centrum Dizajnu, Marcel Benčík projektant, ekspert w dziedzinie tworzenia systemów informacji i identyfikacji wizualnej, Juraj Blaško – grafik projektant, wykładowca Bratysławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Samuel Čarnoky – wybitny projektant krojów pisma, typograf związany zawodowo Koszycami.

Na festiwalu zostaną pokazane następujące wystawy: Fully Booked – plenerowa ekspozycja grafiki książkowej, Road Map – wystawa związana z identyfikacja wizualną, Slovak Types – wystawa typograficzna oraz NEONa – wystawa poświęcona słowackim neonom.

Wydarzeniem konfrontującym słowacki i polski dizajn będzie konferencja pt. Road Map (start: 12.05.2017, godz. 11.00), na której oprócz reprezentantów Słowacji swoje prelekcje wygłoszą wybitni polscy dizajnerzy: Tomasz Bierkowski, Jacek Mrowczyk i Marian Oslislo.

Wydarzeniem edukacyjnym festiwalu będą warsztaty typograficzne prowadzone przez Samuela Čarnoky pt. Typografia Modułowa (13–14.05.2017).

Wszystkie wydarzenia festiwalowe są bezpłatne. Na warsztaty obowiązują zapisy.

 Konferencja Road Map na 8. edycji festiwalu Plaster to odtworzenie relacji artystycznych, emocji i międzyludzkich interakcji. Grupa sześciu zaprzyjaźnionych ze sobą artystów zademonstruje swoją postawę wobec dizajnu, opowie o inspiracjach związanych z przekraczaniem granicy polsko-słowackiej, zarówno fizycznej jak i mentalnej. Chociaż ekspresja twórcza, poglądy estetyczne i doświadczenie każdego z nich są zgoła odmienne, to na konferencji obędzie się próba odnalezienia ich obszarów wspólnych. Na pewno niebagatelnym wydaje się fakt, że każdy z prelegentów ma bogate doświadczenie na polu dydaktyki, wykładając na uczelniach artystycznych, zarówno w Polsce jak i na Słowacji, prezentując swoją wiedzę na różnego rodzaju sympozjach i warsztatach. W tym szerokim kontekście nie sądzę, żeby nadużyciem było stwierdzenie, że w obecnej chwili, w obrębie polskiej grafiki projektowej, styk obu krajów jest miejscem intensywnego transferu intelektualnego.

Konferencja będzie transmitowana online!

Program konferencji, Kino Centrum

11.00—11.40 / Marcel Benčík
Kolizia projektowania i sztuki

11.40—12.20 / Jacek Mrowczyk
297,2 km

12.20—12.40 / przerwa na kawę

12.40—13.20 / Juraj Blaško
Stając się projektantem na Słowacji

13.20—14.00 / Marian Oslislo
Słowacja

14.00—14.20 / przerwa na kawę

15.00—15.40 / Mária Rišková
Słowacja – diagnoza poprzez dizajn

15.40—16.20 / Tomasz Bierkowski
Polak, Węgier, dwa bratanki.
O pewnej współpracy polsko-słowackiej w projektowaniu graficznym.

 

Tags: , , , , ,

/ Wydrukuj ten artykuł

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń