MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Opublikowano: 10 stycznia 2018 Views: 291

Literatura niemiecka na ekranie: Michael Kohlhaas / wstęp wolny!

16 stycznia 2018 13:45 -

Kino Centrum Sztuki Filmowej CSW oraz Katedra Filologii Germańskiej UMK zapraszają na cykl edukacyjny Literatura niemiecka na ekranie / Deutsche Literatur auf der Leinwand

Projekt stanowi cykl spotkań edukacyjnych przybliżających wybrane ekranizacje dzieł autorów zaliczanych do najwybitniejszych twórców języka niemieckiego; pisarze ci to: Johann Wolfgang von Goethe, Heinrich von Kleist, Tomasz Mann i Robert Musil.

 

Michael Kohlhaas, reż. Arnaud des Pallières, Francja / Niemcy 2013, 122′

Połowa XVI wieku, górski krajobraz Sewennów. Michael Kohlhaas jest dobrze prosperującym handlarzem końmi, który wiedzie spokojne, komfortowe i szczęśliwe życie na łonie rodziny. Sytuacja ulega radykalnej zmianie, gdy jeden z lokalnych arystokratów narusza granice jego terytorium i zaczyna bezprawnie pobierać opłaty od osób, które je przemierzają. Jedną z ofiar feudalnego kaprysu arystokraty staje się sam Kohlhaas. Ponieważ jego sprawa nie zostaje poważnie potraktowana w sądzie, mężczyzna postanawia samodzielnie szukać sprawiedliwości. Staje na czele armii uciskanych i w porywie zemsty pustoszy okolice, morduje wrogów prawa i zapala ogień rewolucji w czasach, gdy średniowiecze zaczyna odchodzić w zapomnienie na rzecz renesansu wartości. Oparta na faktach historia rewolucjonisty, który tak bardzo pragnął chodzić ścieżkami sprawiedliwości, że zaczął iść po trupach.

Tags: , ,

/ Wydrukuj ten artykuł

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń