MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Edukacja w marcu!

3 Dni Grozy w CSW!

Opublikowano: 28 lutego 2017 Views: 844 Czytelnia, Książki, Strona główna

Marcowe spotkania w Czytelni!

LITERACI PO GODZINACH: Spotkanie z Marcelem Woźniakiem wokół książki Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie

Kiedy: 2 marca (czwartek), godz. 18.00
Leopold Tyrmand. Autor największego polskiego bestsellera Zły oraz słynnego Dziennika 1954. Piewca Warszawy i guru jazzu. Zatwardziały wróg komunizmu. As reportażu „Przekroju” i „New Yorkera”. Szeryf wychowany w stolicy na ulicy Trębackiej, który wyruszył na Dziki Zachód. Równie niespodziewanie się zjawił na polskiej scenie literackiej, jak i zniknął, zostawiając po sobie dziesiątki anegdot i historii. Ale które z nich są prawdziwe? Dlaczego jest bohaterem swoich książek? Kim był Leopold Tyrmand?
Na te i inne pytania odpowie Marcel Woźniak – toruński dziennikarz i scenarzysta, które podążył tropem pisarza, by odkryć jego losy. A te wiodły przez Warszawę, Paryż, Wilno, Frankfurt, Kopenhagę, Nowy Jork… Książka obfituje w korespondencję z Tadeuszem Konwickim, Zbigniewem Herbertem czy Sławomirem Mrożkiem. Wzbogacają ją zdjęcia z rodzinnego archiwum, odtworzone drzewo genealogiczne, opis losów wojennych, niepublikowane wcześniej dokumenty życia osobistego. To pierwsza tak kompleksowa biografia Leopolda Tyrmanda. Książkę będzie można również kupić w promocyjnych cenach podczas spotkania.

Marcel Woźniak – z zawodu dziennikarz i scenarzysta, z powołania humanista. Urodzony w „roku 1984” w Kwidzynie, torunianin od 2003 roku. Absolwent Filologii Polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Adaptacji Filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Były spiker i reporter w Radiu SFERA UMK i Radio PLUS Toruń, prowadził serwisy Kulturalny Toruń i orbiToruń. Autor scenariuszy reklam, seriali telewizyjnych dla TVN i Polsat Cafe oraz filmów krótkometrażowych Caissa i Snufit. Piśmienny. Biografia Tyrmanda jest jego książkowym debiutem, za który otrzymał nagrodę Magazynu Literackiego KSIĄŻKI za biografię miesiąca (grudzień 2016).

 

Krew Koguta: Na syczuańskim szlaku – wykład dr. Kamila Burkiewicza (UAM)
Kiedy: 7 marca (wtorek), godz. 18.00 

Krew koguta miała przypieczętować sojusz braterstwa pomiędzy generałem Chińskiej Armii Czerwonej i jednym z wodzów ludu Yi, którego włości obejmowały część gór Liangshan w Syczuanie. Niniejszy wykład to współczesna krajoznawcza wyprawa przez drogi i bezdroża południowo-zachodnich Chin, przeplatana opisami wydarzeń z lat 30. XX wieku, wydarzeniami o niebagatelnym wpływie na historię Państwa Środka.
Jak zwykle zapraszamy wszystkich ciekawych świata! Wstęp wolny!

 

(NIE)CODZIENNE DZIEŁA SZTUKI
Wykład Jerzego Brukwickiego pt. Magiczna i industrialna. Współczesna polska biżuteria artystyczna

Kiedy: 8 marca (środa) godz. 18.00
Drugi z cyklu wykładów (NIE)CODZIENNE DZIEŁA SZTUKI, który ma na celu popularyzację sztuki poprzez prezentację obiektów i przedmiotów, które towarzyszą człowiekowi na co dzień, choć najczęściej nie dostrzegamy tego, iż są one efektem pracy twórczej artysty.

Jerzy Brukwicki urodził się w 1945 roku. Do 2012 roku był szefem warszawskiej Galerii Krytyków Pokaz. W latach 80. współorganizator ruchu kultury niezależnej, współpracownik podziemnych wydawnictw i prasy (NOW-a, Wydawnictwo „Przedświt”, PWA, „Wybór”). Autor ok. trzystu wystaw w kraju i za granicą. Autor tekstów o sztuce i wydarzeniach artystycznych w WIK, „Kaleidoscope”, „Kunstmarkt”, „Polish Culture”, „Rondo Europa”, culture.pl. Prowadzi Galerię Plakatu Teatralnego w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku.

 

Spotkanie/dyskusja z dr. Maciejem Dudą, autorem m.in. Dogmatu płci. Polskiej wojny z gender
Kiedy: 10 marca (piątek), godz. 18.00
Przyczynkiem do dyskusji będzie ww. książka M. Dudy, która ukazała się w 2016 roku nakładem Wydawnictwa Naukowego Katedra, a którą Kazimiera Szczuka uznała za kronikę „medialnych doniesień z frontu groteskowej, ale i groźnej wojny z »genderem« z lat 2007–2015”. Ta „polska wojna z gender” trwa nadal i na różnych poziomach – co pokazuje m.in. zbieranie przez Fundację Życie i Rodzina informacji nt. osób prowadzących zajęcia z gender studies na wyższych uczelniach oraz nt. kosztów tych zajęć. Z tego względu powyższe nie będzie typowym spotkaniem autorskim, ale rozmową o tym, dlaczego i przez kogo „dżęder” jest postrzegany jako zagrożenie, kto wykorzystuje tę „wojnę” dla swoich celów, a także jakich metod używa w niej strona „anty-genderowa” i na ile są one skuteczne.
Do rozmowy zapraszamy publiczność – także, a może przede wszystkim słabiej zaznajomioną z tematem, która gender zna jedynie z nazwy. Rozmowa – mimo solidnych naukowych i akademickich fundamentów – będzie prowadzona przystępnym i zrozumiałym językiem. Gwarantuje to świetne przygotowanie do tematu prowadzącej oraz jej rozmówcy, a także ich duża praktyka dydaktyczna.
Wydarzenie organizowane jest w ramach Manify Toruńskiej 2017, Organizator: Pracownia Różnorodności
Wydarzenie na Facebooku (klik)
Wstęp wolny!
Prowadzenie: dr Beata Bielska

 

SPOTKANIE PSYCHOANALIZY Z PICTUREBOOKIEM
Kiedy: 15 marca (środa) godz. 18.15
Czy agresja zawsze jest zła? Jak uchronić naszych bliskich przed jej niszczącą siłą?
Drugie z cyklu spotkań z Iwoną Chmielewską, autorką książek obrazowych i Jolantą Liczkowską-Czakyrową, psychoterapeutą psychoanalitycznym.
Tym razem zaprezentowana zostanie książka Krzyk mamy Jutty Bauer, a rozmawiać będziemy o różnych obliczach agresji a także o tym, jak istotna w naszym życiu jest umiejętność odbudowywania bliskich relacji, które pod wpływem gwałtownych emocji mogą zostać zerwane.

 

MIASTO JAKO DZIEŁO SZTUKI: Życie średniowiecznej, toruńskiej kamienicy
Kiedy: 21 marca (wtorek), godz. 18.00

Gościem spotkania będzie Zbigniew Nawrocki, autor książki Historyczne kamienice w Toruniu. Gotyk. Cykl ma na celu popularyzację architektury, antropologii i kultury miasta.

 

SERYJNI POECI: Edward Pasewicz
Kiedy: 23 marca (czwartek), godz. 19.00
Spotkanie z Edwardem Pasewiczem wokół jego książki poetyckiej Miejsce

Edward Pasewicz – poeta, kompozytor, dramaturg. Urodzony 9 czerwca 1971 w Kostrzynie nad Odrą. Laureat VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina (2001). W 2004 został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki, w 2010 Nagrodą Specjalną Ministra Kultury. W latach 2011 i 2015 był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wielokrotnie nominowany do głównych nagród literackich w kraju, w tym m.in. trzykrotnie do Nagrody Literackiej Gdynia: w 2007 r. za Henry Berryman Pięśni, w 2009 r. za Drobne! Drobne! i w 2012 r. za Pałacyk Bertolta Brechta. Jest członkiem redakcji miesięcznika mówionego „Gadający Pies”. Jest też prezesem zarządu Stowarzyszenia Queerowe Centrum Kultury (QCK).
Prowadzenie: Malina Barcikowska, Szymon Szwarc

 

WIECZÓR SCRABBLOWY w Czytelni
Kiedy: 27 marca (poniedziałek), godz. 19.00–22.00
Wszystkich miłośników zabawy z językiem zapraszamy na wieczór SCRABBLOWY. Zapewniamy trudnych przeciwników i dobrą zabawę!
Wstęp wolny!

 

ORIENT EXPRESS – PRZYSTANEK KULTURA
Kiedy: 28 marca (wtorek), godz. 17.00

Trzecie spotkanie z nowego orientalnego cyklu, tym razem zapraszamy na dwa wykłady o kulturze.
• Marek M. Dziekan – Kultura tradycyjna w świecie arabskim – przesądy, czary, wróżby
• Michał Moch – Hip-hop arabski. Tożsamość, naród, diaspora

 

Tags: , ,

/ Wydrukuj ten artykuł

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń