MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Edukacja w lutym!

Dzień na plus / luty

Opublikowano: 2 lutego 2017 Views: 709 Czytelnia, Książki, Przestrzeń Literatury, Strona główna

Lutowe wydarzenia w Czytelni!

Spotkanie/wykład z Tomaszem Ogińskim pt. Nudna chwila nie istnieje. Fotografia Iosifa Bermana (1892–1941) 
Kiedy: 2 lutego (czwartek), godz. 18.00
Historię rumuńskiej fotografii można śmiało podzielić na epokę przed Bermanem i tę po Bermanie. Nieznany szerzej poza Rumunią „mistrz migawki” odrzucił autorytaryzm, programowość i nieelastyczność swoich poprzedników. Z zapałem i dynamiką bliskim awangardystom zadał kłam dziewiętnastowiecznemu kiczowi i rozbił mur między fotografem a fotografowanym obiektem.
Wykład przybliży aktywność Bermana w kontekście ówczesnych wydarzeń w rodzimej Rumunii oraz prądów światowej fotografii reporterskiej.
Tomasz Ogiński – ur. 1975, historyk sztuki, krytyk architektury, wieloletni przewodnik po Wołoszczyznie i Bałkanach. Współpraca: Architektura Murator, kwartalnik Herito, Program 2 Polskiego Radia, Polski Instytut Kultury. Marzy o napisaniu przewodnika po wschodnioeuropejskich i bałkańskich stylach narodowych. Mieszka w Bukareszcie i Krakowie.

 

Wykład Jerzego Brukwickiego: Sukienka – obraz, rzeźba, dzieło sztuki!
Kiedy: 8 lutego (środa), godz. 18.00

Nowy cykl wykładów (NIE)CODZIENNE DZIEŁA SZTUKI ma na celu popularyzację sztuki poprzez prezentację obiektów i przedmiotów, które towarzyszą człowiekowi na co dzień, choć najczęściej nie dostrzegamy tego, iż są one efektem pracy twórczej artysty.
Jerzy Brukwicki urodził się w 1945 roku. Do 2012 roku był szefem warszawskiej Galerii Krytyków Pokaz. W latach 80. współorganizator ruchu kultury niezależnej, współpracownik podziemnych wydawnictw i prasy (NOW-a, Wydawnictwo „Przedświt”, PWA, „Wybór”). Autor ok. trzystu wystaw w kraju i za granicą. Autor tekstów o sztuce i wydarzeniach artystycznych w WIK, „Kaleidoscope”, „Kunstmarkt”, „Polish Culture”, „Rondo Europa”, culture.pl. Prowadzi Galerię Plakatu Teatralnego w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku.

 

Książka – dobry pretekst do rozmowy
Kiedy: 15 lutego  (środa), godz. 18.00
Spotkanie z Iwoną Chmielewską, autorką książek obrazowych i Jolantą Czakyrową, psychoterapeutą psychoanalitycznym. Tym razem pretekstem do rozmowy będzie książka Iwony Chmielewskiej Dwoje ludzi, a tematem rozmowy będą uczucia.

 

Spotkanie z Jakubem Małeckim
Kiedy: 17 lutego (piątek), godz. 18.00
Porozmawiamy o niechęci do innych i do odmienności, a także o naszej prowincji i oczywiście o najnowszej książce Ślady.
Jakub Małecki – urodzony w 1982 roku w Kole pisarz, autor książek: Błędy (2008), Przemytnik cudu (2008), Zaksięgowani (2009), Dżozef (2011), W odbiciu (2011), Odwrotniak (2013), Dygot (2015) i Ślady (2016).
Napisał również kilkanaście opowiadań ogłoszonych w prasie i w antologiach. Laureat Nagrody im. Jerzego Żuławskiego (Złote Wyróżnienie), nagrody Śląkfa w kategorii „Twórca roku” oraz Nagrody Literackiej Miesięcznika „Książki”.

 

Seryjni poeci. Sławomir Płatek
Kiedy: 23 lutego (czwartek), godz. 18.00
Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Seryjni poeci! Tym razem naszym gościem będzie Sławomir Płatek, promujący nową książkę poetycką pt. Stacja pomiarowa.
Sławomir Płatek (1974) – autor wierszy, publicysta filmowy i muzyczny, redaktor książek poetyckich, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Salon Literacki”. Organizator wydarzeń kulturalnych w Gdańsku. Wydał tomiki poetyckie Bez imienia (2010), Prześwietlenie (2011, jako Anna Kalina Modrakis), awaria migawki (2012) oraz Wiersze dla Sophie Marceau i innych kobiet z którymi spałem (2013).
Prowadzenie: Malina Barcikowska, Szymon Szwarc.

 

Orient Express. Przystanek Religia
Kiedy: 24 lutego (piątek), godz. 17.00
Nowy cykl spotkań, który pomoże odkryć, poznać i zrozumieć tajemniczy świat, który w ostatnim czasie wzbudza lęk i niepokój społeczeństw zachodnich. Zaproszeni goście opowiedzą o historii, współczesności i różnych aspektach kultury arabsko-muzułmańskiej.

PRZYSTANEK RELIGIA
Marta Woźniak-Bobińska – Krzyże wśród minaretów: chrześcijanie na Bliskim Wschodzie
Małgorzata Al-Shahari – Polka w sercu islamu. Moja pielgrzymka do Mekki

Wszystkim tym, którzy są ciekawi świata, zafascynowani innymi kulturami i odległymi lądami w relacjach interesujących osób, proponujemy cykl spotkań z serii Orient Express.
Zaproszeni przez nas goście prezentować będą wciąż tak mało znany, a zarazem tak intrygujący świat muzułmańskiego Orientu, jego dziejów i współczesności oraz różnych aspektów kultury, a wszystko to w wykładach, prelekcjach, dyskusjach oraz ilustrowanych tysiącami bajecznie kolorowych zdjęć i opowieściach z wypraw pełnych bliskowschodnich zapachów i smaków.
Zapraszamy w niezwykłą podróż Orient Expressem, którego każdy przystanek przeniesie Was w inny obszar arabsko-muzułmańskiej tradycji i codzienności, poruszy Waszą wyobraźnię, pomoże odkryć, poznać i – przede wszystkim – zrozumieć ów owiany mgiełką tajemniczości, a w ostatnich czasach wzbudzający niepokój i lęk społeczności zachodnich, świat islamu.
Wstęp wolny!

 

Wieczór Scrabblowy
Kiedy: 27 lutego (poniedziałek), godz. 19.00
Zapraszamy wszystkich fanów Scrabble do Czytelni na wieczorne zimowe rozgrywki! Dla wytrawnych graczy to okazja, żeby zmierzyć się z innymi pasjonatami w tzw. realu, a nie przed ekranem komputera, a dla początkujących – początek wspaniałej przygody z najpopularniejszą i najbardziej uzależniającą grą słowną na świecie.

Zestawy do gry zapewnia GRAJFER – Strefa Gier.
Zapraszamy wszystkich, bez ograniczeń wiekowych!
Wstęp wolny!

 

Spotkanie ze Stefanem Kornackim – Litery / SPOTKANIE ODWOŁANE!
Kiedy: 28 lutego (wtorek), godz. 18.00

Wydarzenie towarzyszące wystawie Go Home! / Do domu!
Stefan Kornacki (1983) – artysta multimedialny. Absolwent grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Performer, poeta i twórca grupy muzycznej Ser Charles [Organek, Staszewski], współtworzy naukowo-artystyczną grupę Instytut B-61, gdzie występował wspólnie z m.in. z takimi artystami jak: Tomasz Stańko, Mariusz Lubomski, L.U.C., Domowe Melodie oraz Maja Kleszcz. Jako kurator tworzy galerię MAMA. Obecnie pracuje m.in nad projektami Inscription (instalacje ze zdemontowanych fabrycznych napisów, realizacje m.in. w Kijowie, Lizbonie, Tallinie), Local News oraz Szerokości. Laureat „Talentów Trójki 2012” przyznawanych przez Program 3 Polskiego Radia kategorii sztuki wizualne, Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016.
Prowadzenie: Malina Barcikowska

Tags: ,

/ Wydrukuj ten artykuł

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń