MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

plakat festiwalu Tofifest

12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest

Plakat reklamujący koncert Bjork

Björk: Biophilia Live w Kinie Centrum

Kadr z filmu Grażyny Banaszkiewicz

Opublikowano: 3 października 2014 Views: 2839 Kino Centrum, Wydarzenia

Pokazy specjalne filmów Grażyny Banaszkiewicz

11 października, sobota g. 17.00 / wstęp wolny!

Grażyna Banaszkiewicz – reżyserka telewizyjnych filmów dokumentalnych i programów poetyckich, poetka, dziennikarka, fotograf. Publikowała autorskie rozmowy z ludźmi kultury, sztuki i nauki w magazynie ilustrowanym „Tydzień”. Współtworzyła tygodnik „Wprost”. W latach 1979-2011 związana z TVP S.A.. Śledzi artystyczne wydarzenia w kraju i za granicą (wieloletni korespondent z Biennale Sztuki i Biennale Architektury w Wenecji). Współpracuje z portalami: www.europartner.com.pl., www.naturalnie.com.pl oraz www.artimperium.pl i www.sztonyartystyczne.pl .

Prowadzi działalność społeczną ( m.in. Fundacja ”Światełko w tunelu”). Jest autorką tomików poetyckich: „Poszukiwanie”, „Mężczyźni od których umieramy”, „Własne-cudze życie”, „Wyznania” i „Świat bez pomysłu”; autorką cykli fotograficznych „Prosto w słońce” i „IZRAEL Foto-Ticket”, a także realizatorem kilkudziesięciu obrazów dokumentalnych o wybitnych twórcach polskiej kultury i nauki, by wspomnieć tylko filmy: o Kazimierze Iłłakowiczównie, Stanisławie Grochowiaku, Halinie Poświatowskiej, ks. Janie Twardowskim, Krzysztofie Zanussim, Krzysztofie Kieślowskim, Edwardzie Dwurniku, Ryszardzie Krynickim oraz prof. W.Orliczu i prof. Januszu Ziółkowskim, wreszcie filmów „The Meeting: FLUXUS”, czy „Szaleńcy na wolności” o międzynarodowej, interdyscyplinarnej grupie artystycznej FLUXUS, która zrewolucjonizowała światową sztukę.

PROGRAM FILMOWY:

Szaleńcy na wolności, Polska 2012, 23′

Film poświęcony wystawie zorganizowanej z okazji 50. rocznicy powstania międzynarodowej sieci artystów Fluxus. Wystawa jest podsumowaniem działań Fluxusu podczas europejskich festiwali organizowanych w latach 60. i 70. i stanowi ona część projektu realizowanego w kilku europejskich muzeach i instytucjach kultury. W dniach 1-11 października 2012 wystawa „Szaleńcy na wolności” odwiedziła budynek Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Emmett Williams reades my life fluxus – and vice versa, Polska 2005, 28′

Emmett Williams – współtwórca międzynarodowego, interdyscyplinarnego ruchu artystycznego FLUXUS, ruchu który zniósł w sztuce wszelkie tabu, który przedmioty codziennego użytku oraz otaczające nas dźwięki podniósł do rangi sztuki – otrzymał, w wieku 80. lat 10 października 2005 roku tytuł Doctora Honoris Causa poznańskiej ASP. Oprawę doctoratu stanowiły wystawy prac Emmetta Williamsa (w tym te z jego specyficznym człowieczkiem – Głuptakiem) oraz collage jego życiowej partnerki Ann Noël w galerii CK ZAMEK i w galerii OKO/UCHO w Poznaniu, a także performance E. Williamsa na poznańskiej Scenie NA PIĘTRZE. Dokument jest zapisem wszystkich tych zdarzeń, z narracją samego E. Williamsa, ponadto prof. Jarosława Kozłowskiego, który prowadząc w latach 70. w Poznaniu galerię AKUMULATORY 2, jako pierwszy pokazywał w Polsce fluxusowców, Tomasza Wilmańskiego z galerii AT, przyjaźniącego się z, podobnie jak prof. J. Kozłowski w E. Williamsem również poza artystycznie. E. Williamsa chrakteryzuje w dokumencie także Ann Noël i dyrektor galerii OKO/UCHO Wojciech Juszczak. Wszyscy podkreślają jego dziecięcą wręcz dobroć i specyficzne, podszyte humorem, prześmiewczym dowcipem piętnowanie w życiu wszelkiego zła, wynaturzeń. Emmett Willimas zmarł w 2007 roku.

Spotkanie: Fluxus, Polska 2000, 47′

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń