MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Plakat cyklu Płeć w kulturze

Płeć w kulturze: władza, media i kobiecość

plakat festiwalu Tofifest

12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest

Kadr z filmu Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele

Opublikowano: 20 września 2014 Views: 3922 Kino Centrum, Wydarzenia

Kino Dzieci

27 września – 2 października, sobota – wtorek
bilety: 5 zł

Festiwal Filmowy Kino Dzieci, organizowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 27.09 – 5.10 2014 w 15 miastach: Warszawie, Wrocławiu, a także Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Bolesławcu, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Tczewie, Toruniu oraz Wągrowcu. Zapraszamy na seanse filmów dla najmłodszych, warsztaty dla dzieci i rodziców, wydarzenia dodatkowe i spotkania z twórcami.

W programie Kina Dzieci każdy znajdzie coś wyjątkowego. Tytuły festiwalowe pogrupowane w sekcje tematyczne opowiadać będą o przyjaźni, wyzwaniach, porozumieniu z dorosłymi. W programie znajdą się też najciekawsze norweskie produkcje dla najmłodszych z ostatnich lat. Forma festiwalu zakłada konkurencję między filmami. Tak będzie i w ramach Kina Dzieci. Zarówno Jury, jak widzowie, wybiorą najciekawsze tytuły. Konkurować będą ze sobą wyjątkowe filmy niepokazywane do tej pory w polskich kinach – animacje i kino aktorskie, filmy najnowsze i te, które były już wyświetlane w wielu krajach i tam zdobyły tytuły najciekawszych produkcji dla młodych widzów.

Program:

27 września, sobota
10.30 Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele
12.30 Twardziele

28 września, niedziela
10.30 Krótkometrażowe animacje dla najmłodszych
12.30 Kłopoty Pana Patyka

29 września, poniedziałek
10.00 Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele

30 września, wtorek
10.00 Twardziele

1 października, środa
10.00 Krótkometrażowe animacje dla najmłodszych

2 października, czwartek
10.00 Kłopoty Pana Patyka

 

Opisy filmów:

Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele, reż. Arne Lindtner Næss, Norwegia 2013, 74`
Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele są ekranizacją bestsellerowej w Norwegii książki autorstwa Tor Åge Bringsværd i Anne G. Holt. Przygody dwójki przedszkolaków przeplatane piosenkami i animowanymi fragmentami to opowieść o przyjaźni, ale i o trudnościach związanych z nowymi sytuacjami w życiu pięciolatków, takimi jak pierwszy dzień w przedszkolu czy poznawanie nowych koleżanek i kolegów.

Emma niedługo będzie świętować swoje piąte urodziny. Jest przekonana o tym, że to już najwyższy czas, by mogła dostać od mamy wymarzonego psa. Kacper właśnie przeprowadził się z rodziną do nowego domu i pełen obaw czeka na początek nauki w przedszkolu. Pierwszą osobą, którą tam poznaje, jest właśnie Emma – to dzięki niej ten dzień nie będzie dla niego taki trudny i okaże się początkiem wielkiej przyjaźni. Kacper i Emma oraz ich pluszowi towarzysze – Leo i Pani Królik – spędzają ze sobą każdą wolną chwilę. Dzięki wspólnym przygodom dowiadują się, czym jest przyjaźń i co to znaczy liczyć na pomoc najlepszego przyjaciela.

KATEGORIA WIEKOWA: 5+

Twardziele, reż. Christian Lo, Norwegia 2013, 76`
W Twardzielach, jak często w filmach kierowanych do młodzieży, pojawia się problem przemocy wśród rówieśników. Nie jest to jednak pesymistyczne kino, a raczej opowieść o bohaterstwie, które tkwi w każdym zwykłym człowieku. Wyjątkowość Twardzieli polega na tym, że można w nim zarówno znaleźć przyczynę przemocy (a także braku reakcji na nią), jak i zrozumieć, że takiej sytuacji można się skutecznie przeciwstawić. Drogą do tego powinna być przyjaźń, szczerość i wspólne działanie.

Jedenastoletni Modulf jest superbohaterem. Tak o sobie myśli i z takim przeświadczeniem rusza codziennie do szkoły, w której jest zastraszany przez silniejszych uczniów. Nie stawia jednak oporu. Akceptuje to, ponieważ wydaje mu się, że jako superbohater uchroni od przemocy inne, słabsze od niego dzieci. Chce je osłaniać i przyjmować na siebie każdy cios i zaczepkę. Nikt z rówieśników tego nie zauważa. Dopiero nowa koleżanka z klasy daje Modulfowi do zrozumienia, że jego zachowanie nie jest dobrą drogą do tego, by stawić czoła przemocy. Wspólnie wpadają na pomysł, jak zmienić realia panujące w ich szkole.

KATEGORIA WIEKOWA: 10+

Kłopoty Pana Patyka, reż. Arild Östin Ommundsen, Norwegia 2011, 72`
Nowe przygody Juniora i Pana Patyka, znanych już polskim widzom z wcześniejszych filmów Pan Patyk i Pan Patyk się żeni. Kolejna ekranizacja książki Anne-Cath. Vestly to ciekawe połączenie filmu aktorskiego i animacji, a przede wszystkim kolejna porcja niezwykłych przygód, które staną się udziałem dwójki nierozłącznych i nietypowych przyjaciół.

Junior wraz z rodzicami i bratem przeprowadza się do nowego miasta. Razem z nim wyrusza jego najlepszy przyjaciel – Pan Patyk i jego rodzina – Pani Patyk i małe Patyczątko. Chłopiec jest przekonany, że nie odnajdzie się w nowym otoczeniu. Rodzice i brat wydają się zajęci sobą, więc to Pan Patyk jest dla Juniora powiernikiem i towarzyszem zabaw. Przeprowadzka faktycznie okazuje się dla Juniora wyzwaniem. W nowym mieście nie wszyscy odnoszą się do niego i Pana Patyka przyjaźnie. Starsi koledzy dokuczają chłopcu, w pobliżu pojawia się tajemnicza postać i porzucone niemowlę, a jakby tego było mało – Pan Patyk nagle znika. Junior się jednak nie poddaje i postanawia odnaleźć najlepszego przyjaciela.

KATEGORIA WIEKOWA: 7+

Krótkometrażowe animacje dla najmłodszych:

Grzeczna, reż. Astrid A. Aakra, Norwegia 2006, 10`
Pokazywana na wielu dziecięcych festiwalach animacja bazująca na norweskiej książce dla dzieci Gro Dahlego i Sveina Nyhusa. Historia pokazująca, że oczekiwania innych bywają ograniczające. Co to znaczy być sobą?

Lucy to grzeczna mała dziewczynka – oczko w głowie mamy i ukochana córka tatusia. Zawsze cicha, spokojna, mądra i ładna. Presja ze strony rodziców okazuje się jednak zbyt duża. Czy można być zawsze idealnym i postępować zgodnie z oczekiwaniami innych? Pewnego dnia Lucy znika. Czy rodzicom uda się ją odnaleźć i zaakceptować również jej wady?

Baluba Runa, reż. Christian Lo, Norwegia 2007, 17`
Krótkometrażowy film pokazywany na wielu festiwalach, zrealizowany przez Christiana Lo (znanego z filmu Rafiki i pokazywanego podczas Kina Dzieci filmu Twardziele). Zabawna i przewrotna historia o demokracji i bardzo dorosłych wyborach.
Czy ośmioletnia Runa zostanie nowym premierem Norwegii? Dziewczynka, choć bardzo chciałaby być przywódcą rządu, nie jest zachwycona wizją przeprowadzki do Oslo bez mamy. Czy wizyta premiera w szkole Runy zmieni sytuację?

Pewnego razu w kaloszach, reż. Håvard Haukeland Janbu, Christopher Pahle, Martin Zimmer, Norwegia 2006, 6`
Aktorska historia miłosna dla najmłodszych, pokazywana na wielu festiwalach filmowych (m.in. Giffoni). Starszym widzom z pewnością przywoła na myśl Romeo i Julię, dla młodszych pozostanie zabawną opowieścią o pierwszym pocałunku.
Siedmioletni Richard marzy o tym, by pocałować Camillę. To dobrze, bo ona również myśli o pocałunku z chłopcem. Zanim jednak uda im się zrealizować ten cel, będą musieli pokonać wiele trudności. Współczesna historia miłosna dla dzieci w każdym wieku, pełna przygód i romantycznej atmosfery.

Bendik i Potwór, reż. Frank Mosvold, Norwegia 2014, 10`
Komputerowa animacja oparta na książce znanego norweskiego autora Arne Svingena. Opowiada o konieczności poszukiwania siebie, odkrywania tego, kim się jest, a także o potrzebie akceptacji ze strony najbliższych.
Potwór marzy o tym, by zostać piosenkarzem kabaretowym. Jest jednak nieśmiały i z trudem przychodzi mu realizowanie swoich marzeń. W osiągnięciu celu pomaga mu rezolutny Bendik. Chłopiec sam ma problemy z porozumieniem z mamą i jej partnerem, ale przygoda z Potworem może wszystko zmienić.

Iver, reż. Christian Lo, Norwegia 2004, 9`
Jeden z pierwszych krótkometrażowych obrazów zrealizowany przez znanego norweskiego twórcę filmów dla dzieci Christiana Lo. Zabawny film o nakazach i zakazach, ale i o tym, że czasem warto je złamać.Iver uwielbia pływać, ale na basenie nie zachowuje się tak jak powinien. Jego dobra zabawa nie podoba się innym dzieciom, a zwłaszcza ratownikowi. Kiedy Iverowi udaje się zostać samemu na basenie już po jego zamknięciu, okazuje się, że on i ratownik mają ze sobą wiele wspólnego. Czy Iverowi uda się przekonać ratownika, że zakazy są czasem po to, by je łamać?

bilety: 5 zł

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń