MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Kedi – sekretne życie kotów / pokaz przedpremierowy!

Old Fashioned, reż. Rik Swartzwelder, USA 2014, 115′

Opublikowano: 20 czerwca 2017 Views: 661 Kino Centrum, Wydarzenia

Spotkanie z Elą Chrzanowską i pokaz filmów dokumentalnych o tematyce polsko-meksykańskiej

Kiedy: 14 lipca (piątek), godz. 20.00
Kino Centrum

Kino Centrum Sztuki Filmowej CSW zaprasza na spotkanie z Elą Chrzanowską i pokaz filmów dokumentalnych o tematyce polsko-meksykańskiej:
Dom: Warszawa – Meksyk (2013)
Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim (2016)

Wstęp wolny!
Wydarzenie towarzyszy wystawie prac Manuela Ramireza Martineza Ziarna życia”.

O autorce filmów:

Ela Chrzanowska urodziła się w 1980 roku w Warszawie. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. Żyje pomiędzy Polską i Meksykiem, pracując jako freelancerka przy międzynarodowych projektach filmowych i dokumentalnych. Jako Ella Films realizuje własne produkcje dokumentalne m.in. Dom: Warszawa – Meksyk (2013) i Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim (2016). W 2018 roku wydawnictwo Od Deski Do Deski opublikuje jej pierwszą książkę non-fiction pt. Kwiaty na wzgórzach Guerrero.

O filmach:

Dokument Dom: Warszawa – Meksyk to podróż do dwóch miast znajdujących się na odległych od siebie kontynentach, po których przewodnikami są emigranci: Polacy mieszkający w Mieście Meksyk oraz Meksykanie w Warszawie. Oprócz kolorytu tych miejsc: 2-milionowej Warszawy i 25-milionowego Miasta Meksyk, poznajemy również różnice kulturowe. Bohaterowie filmu to ludzie z kilku pokoleń, wywodzący się z odmiennych środowisk, o różnych doświadczeniach zawodowych i osobistych. W Polsce poznajemy trzynastu Meksykanów i Meksykanki m.in. trzech muzyków z zespołu mariachi, wiolonczelistę barokowego, DJ-a i organizatora koncertów. Jest tu ekonomista i profesor uniwersytecki studiów latynoamerykańskich. Jest właściciel pralni i instruktor spinningu. Jest architekt krajobrazu. Jest trener i zawodnik siatkonogi warszawskiej Legii. Jest artystka prowadząca własną galerię obrazów. W Meksyku natomiast poznajemy czternastu Polaków i Polki m.in. kombatanta wojennego i społecznika, badaczkę chmur i pisarkę opowiadań dla dzieci, reżysera teatralnego i profesora uniwersyteckiego. Jest tu wdowa po Indianinie huichol, aktorka Teatru Źródeł Jerzego Grotowskiego. Jest antropolog, dziennikarz
i fotograf, który naucza meksykańskich studentów m.in. o technikach manipulacji w mediach. Postacią, która wprowadza do filmu metaforę odnoszącą się do opowiedzianych historii, jest ornitolog i dyrektor warszawskiego Miejskiego Ogrodu Zoologicznego – dr Andrzej Kruszewicz. Jest też obecna sama autorka filmu, Ela Chrzanowska, zadająca wiele pytań bohaterom, którzy otworzyli przed nią nie tylko swoje domy, ale także serca. Dzięki temu dowiadujemy się od nich, jaka jest cena życia na emigracji, jak wygląda proces adaptacji w odmiennej kulturze, a także co zyskują, za czym tęsknią, czy pragną powrotu do ojczyzny i gdzie właściwie jest ich dom. Film operuje symbolami oraz poetycko przedstawia ludzkie losy, opowiadając tym samym, o osobistej podróży autorki do nieznanego jej wcześniej świata, dzięki któremu próbuje ona odkryć własną drogę.
Dom: Warszawa – Meksyk ujawnia ten aspekt życia człowieka związany z jego pochodzeniem i tzw. korzeniami, które poprzez różne sytuacje życiowe lub własne decyzje, przesadzane są niekiedy do innej gleby w celu odnalezienia właściwego sobie miejsca.
Film poszukuje także odpowiedzi na pytania: – skąd pochodzimy? – kim jesteśmy? – jak żyjemy w globalnej wiosce i w jakim stopniu miejsce, w którym mieszkamy definiuje wartość naszego życia?

https://vimeo.com/75092580        

Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim to osobista, poetycka wędrówka po Meksyku śladami znanego i cenionego na świecie reportażysty i pisarza – Ryszarda Kapuścińskiego. Film dokumentalny Eli Chrzanowskiej ukazuje współczesny Meksyk oraz ludzi, którzy osobiście znali Ryszarda Kapuścińskiego i dzielą się wspomnieniami o nim. Wśród bohaterów dokumentu pojawiają się m.in. Elena Poniatowska Amor, laureatka nagrody literackiej Cervantesa oraz José Carreño Carlón, dyrektor meksykańskiego wydawnictwa Fondo de Cultura Económica. Film jest też swoistą podróżą przez reportaże Ryszarda Kapuścińskiego. Ich mało znane fragmenty czyta Dariusz Bugalski – popularny dziennikarz radiowej „Trójki”. Rzeki. Podróż do Meksyku z Maestro Kapuścińskim to drugi film Eli Chrzanowskiej po Dom: Warszawa – Meksyk (2013). Obydwa dokumenty zostały zrealizowane przy wsparciu meksykańskiej szkoły filmowej – Centro de Capacitación Cinematográfica, dzięki stypendium rządu meksykańskiego.
https://youtu.be/iPh1U45Hjho

Tags: ,

/ Wydrukuj ten artykuł

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń