MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Granice / linie cięcia – Wystawa sztuki polskiej z...

Sypanie mandali – performans Ewy Pełki

2017-03-17 - 2017-04-16 Views: 6816 Sztuka, Wystawy, wystawy

Wystawa / JEDNOCZESNOŚĆ ZDARZEŃ

JEDNOCZESNOŚĆ ZDARZEŃ

Wystawa wybranych prac laureatów i finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii
Kiedy: 17 marca 2017 r. – 16 kwietnia 2017 r.

Wernisaż: 17 marca 2017 (piątek), godz. 19.00

Artyści:Natalia Bażowska, Karolina Bielawska, Łukasz Biliński, Daniel Cybulski, Matěj Frank, Małgorzata Goliszewska, Natalia Jamróz, Piotr Kołakowski, Olga Kowalska, Magdalena Łazarczyk, Krzysztof Maniak, Łukasz Patelczyk, Cyryl Polaczek, Piotr Urbaniec, Xavery Wolski, Marcin Zawicki

Kuratorzy: Piotr Szpilski / Mateusz Kozieradzki

Bezpłatne oprowadzanie kuratorskie z Piotrem Szpilskim – 18 marca (sobota), godz. 12.00

Na wystawie Jednoczesność zdarzeń w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zaprezentowanych zostanie kilkanaście prac młodych twórców, będących laureatami lub finalistami ubiegłorocznych edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Toruńska wystawa to niezwykły moment spotkania dwóch na pozór odległych perspektyw — pokoleniowej i czasowej — gdzie równoprawny i ważny głos mają przedstawiciele jednej i drugiej strony.

Artystyczna Podróż Hestii po raz kolejny wyrusza w Polskę, żeby pokazać szerokiej publiczności prace młodych twórców — laureatów konkursu APH. Tym razem — z wystawą „Jednoczesność zdarzeń” – zatrzymuje się w Toruniu. Na wystawę składa się osiemnaście prac młodych artystów, którzy tworzyli w określonej chwili — kiedy byli studentami wydziałów artystycznych różnych polskich uczelni, a poprzez udział w konkursie zdecydowali się zaprezentować swoją wypowiedź na wybrany temat. Chociaż poszczególne prace powstawały w przeciągu kilku lat, ich autorzy tworzyli w bardzo podobnym dla siebie momencie — byli młodzi, poszukujący, komentujący, budujący swoją tożsamość artystyczną. Język ich wypowiedzi, poruszane tematy, stosowane techniki są różne. Łączy ich ten sam moment życia, kiedy ich spojrzenie na świat i sztukę zostało zauważone przez jury lub wygrywało konkurs.

— Piotr Szpilski wybrał do wystawy prace szesnastu młodych artystów, tworzących obiekty różniące się w temacie i sposobie wypowiedzi artystycznej, ale mające jeden wspólny mianownik — czas, w jakim powstawały. Z jednej strony układają się one w abstrakcyjną mapę wzajemnie przecinających się wątków, z drugiej prezentują jeden wspólny obraz doświadczeń i refleksji, łączący twórcę i odbiorcę — tłumaczy Mateusz Kozieradzki, kurator CSW w Toruniu

Artystyczna Podróż Hestii to nie tylko odbywający się od 15 lat konkurs, w ramach którego udało się już zrealizować 24 rezydencje artystyczne w Nowym Jorku i Walencji oraz zgromadzić ponad 30 dzieł sztuki w kolekcji. To także całoroczny program promocji młodej sztuki, dzięki któremu zorganizowano 33 indywidualne i zbiorowe wystawy w całym kraju:

— Z pracami tworzonymi przez uczestników naszego konkursu docieramy w różne regiony Polski – zarówno do mniejszych, jak i większych miast. Mam nadzieję, że toruńska wystawa stanie się inspirującą i angażującą dla tutejszych odbiorców podróżą w „czasoprzestrzeni”. Podróżą, która odkryje przed nami wszystkimi, jak wiele łączy nas dzisiaj ze sprawami podjętymi przez młodych artystów w przeszłości — mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Wystawa Jednoczesność zdarzeń organizowana jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii, która chce w ten sposób uczestniczyć w rozwoju drogi i kolejnych etapach kariery artystycznej finalistów oraz laureatów konkursu. Co roku, zwycięzcy konkursu wysyłani są w artystyczną podróż do Nowego Jorku i Walencji. W „podróży” są także prace laureatów konkursu, które prezentowane są szerokiej publiczności w różnych regionach w kraju — w mniejszych i większych miastach. I tak, wystawa w Toruniu jest kolejną po Częstochowie, Krakowie, Poznaniu, Głogówku, Wrocławiu, Sopocie, Warszawie i Kaliszu — okazją, żeby zapoznać się z niecodzienną perspektywą i widzeniem świata przez młodych twórców.

www.artystycznapodrozhestii.pl

 

  • Wolski Xawery, Lamella, film wideo, 2014
  • Łukasz Patelczyk, Bez tytułu, dyptyk, 160 x 120 cm (każdy), olej na płótnie, 2011
  • Łukasz Biliński, Brooklyn, olej na płótnie, 40 x 30 cm, 2011
  • Olga Kowalska, Dom, film wideo, 2016
  • Cyryl Polaczek, Autoportret, olej na płótnie, 80 x 115 cm, 2012
  • Karolina Bielawska, Dysonans, 2013, seria, akryl na płótnie, 100 x 80 cm
  • Matej Frank, Przestrzenie, druk cyfrowy, cykl fotografii dokumentujący performans, 105 x 150 cm, 2013

 

Informacja o Fundacji Artystyczna Podróż Hestii

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii działa na rzecz promocji młodych artystów polskich, między innymi poprzez organizowanie co roku ogólnopolskiego konkursu „Artystyczna Podróż Hestii” dla studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w kraju. Fundacja wspiera także rozwój finalistów i laureatów konkursu APH poprzez prezentowanie ich twórczości szerokiej publiczności w największych ośrodkach kultury w Polsce oraz poprzez działania sprzyjające nabywaniu prac finalistów do prywatnych kolekcji.

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii organizuje wystawy w ważnych centrach artystycznych w Polsce, promując artystów wyłonionych w ramach konkursu. Wystawom towarzyszą kuratorskie oprowadzania, spotkania z gośćmi specjalnymi, a także warsztaty artystyczne dla rodzin. W zakresie sztuk pięknych Fundacja organizuje również konferencje, seminaria i tematyczne imprezy w kraju i za granicą, akcje artystyczne i kulturalne; prowadzi też działalność informacyjną i wydawniczą dotyczącą promowania młodych polskich artystów.

Prace artystów nagradzanych w konkursie Artystyczna Podróż Hestii oraz finalistów poszczególnych edycji można oglądać w warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestii przy ul. Kostrzewskiego 1/131. Pawilon Sztuki to artystyczny showroom w Polsce, prowadzony przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe ERGO Hestia SA.

***

Informacja o konkursie Artystyczna Podróż Hestii

„Artystyczna Podróż Hestii” to konkurs powołany w 2002 roku z inicjatywy Piotra M. Śliwickiego, prezesa Grupy ERGO Hestia. Poprzez swoje działania sopocki ubezpieczyciel upowszechnia ideę mecenatu artystycznego w środowisku biznesowym. Fundacja i prowadzony przez nią konkurs daje młodym artystom możliwość pokazania się w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym, a także jest silną inspiracją do dalszego rozwoju. W pierwszych latach projekt realizowano w porozumieniu z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, a od 2009 ERGO Hestia – obecnie poprzez Fundację – współpracuje ze wszystkimi uczelniami artystycznymi działającymi na terenie Polski.

W roku 2009 konkurs „Artystyczna Podróż Hestii” wyróżniono nagrodą „Sztuka cenniejsza niż złoto” – Fundacji Commitment to Europe arts & business oraz Narodowego Banku Polskiego.

***

Informacje o Grupie ERGO Hestia

Grupa ERGO Hestia łączy biznes z zaangażowaniem społecznym. Obok programu Artystyczna Podróż Hestii jest też mecenasem przyznawanej już od 2001 roku Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Honoruje ona wybitnych intelektualistów i działaczy społecznych. Grupa finansuje wychowanie młodzieży w Sopockim Klubie Żeglarskim SKŻ ERGO Hestia Sopot.

Poprzez Fundację Integralia tworzy warunki zawodowego startu dla ambitnych osób niepełnosprawnych. Jest też sponsorem tytularnym ERGO Areny, największej hali sportowo–widowiskowej na Pomorzu. Właśnie tam zorganizowała wystawy prac finalistów 11. i 12. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, zderzając temat młodej sztuki z przestrzenią masowych widowisk i wydarzeń sportowych.

Tworzą ją dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia majątkowe oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive. Prezesem Grupy jest Piotr M. Śliwicki.

Grupie zaufało ponad 3,6 miliona klientów indywidualnych oraz firm reprezentujących mały i średni biznes, a także największe korporacje. Ubezpieczamy co drugą firmę z setki największych w Polsce. O dynamicznym rozwoju Grupy świadczy fakt, że co 13 sekund wystawiana jest nowa polisa ubezpieczeniowa. W 2016 roku pomogliśmy w ponad 600 tysiącach szkód – co minutę podejmujemy decyzję o wypłacie odszkodowania. Głównym akcjonariuszem Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO Versicherungsgruppe, należący do największego reasekuratora, Munich Re.

 

 

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń