MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Edukacja na lato!

Dzień na plus / lato

2017-06-30 - 2017-08-13 Views: 1631 Strona główna, Sztuka, Wystawy, wystawy

Manuel Ramirez Martinez. Ziarna życia / Semillas de la vida

Kiedy: 30.06–13.08.2017
Otwarcie wystawy: 30 czerwca (piątek), godz. 19.00

Wyjątkowe prace meksykańskiego artysty odwołują się do natury i naszego związku z nią. Artysta wykorzystuje naturalne włókna pozyskane z liści agawy lub kory figowca do produkcji papierowych prac inspirowanych otaczającym go światem. Wytwarzany przez artystę papier opiera się na metodach znanych w czasach prekolumbijskich. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty, w trakcie których uczestnicy sami stworzą z liści agawy niecodzienny papier.

 

MANUEL RAMÍREZ NASIONA ŻYCIA – cykle tworzenia

Splata włókna agawy, bananowca, łodyg i kwiatów tule, a nade wszystko udoskonala technikę aż do otrzymania arkuszy papieru przypominających delikatne tkaniny. Ma za sobą ponad trzydzieści lat pracy twórczej – ponad trzydzieści lat stawiania pytań i przemierzania świata w celu uzyskania odpowiedzi.

Ta działalność stale mu towarzyszy, jako artyście koczowniczemu, jakikolwiek obiera kierunek w swoich częstych, samotnych podróżach odbywanych po to, by uczyć się i dzielić doświadczeniem.

Jako spoiwa używa substancji naturalnych, między innymi soku mlecznego opuncji figowej czy aloesu, dodając takie składniki, jak węgiel – który według niego symbolizuje nasz początek i nasze przeznaczenie – a ponadto różne rodzaje minerałów, by wzbogacić teksturę i uzyskać właściwy kolor.

Zabarwia i odbarwia, wyciska, prasuje, dopasowuje, dodaje kolejne substancje, obserwuje. Cierpliwie trwa w oczekiwaniu na moment wypełnienia, na ten odpowiedni czas, w którym uzna walkę za zakończoną; działa w otoczeniu już uprzednio przygotowanym do tworzenia, w warsztacie będącym jego własną przestrzenią inspiracji, gdzie wypracowuje swój wkład do świata sztuki.

We wcześniejszych latach Manuel Ramírez dał się poznać jako modelarz robiący odlewy z brązu, a następnie jako ten, który „podnosi kłody”, oczyszczając i nadając nowy kontekst estetyczny zwalonym drzewom. Jego pasją jest malarstwo, lecz w tym wszystkim jednego jest pewien: swojego zamiłowania do papieru wytwarzanego ręcznie. Czuje się spadkobiercą umiejętności i ekspresji Tlacuilos, artystów-mędrców dawnego Meksyku.

Tworzenie papieru to dla niego coś więcej niż rękodzieło – to coś na kształt adopcji; to dawanie nowego życia bezwładnej materii, jednocząc różnorodne materiały w kształtowaniu nowego bytu: dopełnionego dzieła – czy może płótna wymownie otwartego na introspekcję tworzenia… To jeden moment, w którym artysta gra całą swoją przeszłością w jednym spontanicznym akcie.

Angel Santos
artysta-ceramik
Tonalá, Jalisco 2017

 

Manuel Ramirez Martinez. Ziarna życia / Semillas de la vida

Tags:

/ Wydrukuj ten artykuł

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń