MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Tormiar- Festiwal Architektury i Wzornictwa

TORMIAR / PLASTYKA TORUŃSKA. ARCHITEKTURA WNĘTRZ 1945–2000

Zdjęcie z warsztatów

Warsztaty edukacyjne (szkoła podstawowa i gimnazjum) – rok szkolny...

Zdjęcie z warsztatów

Opublikowano: 1 stycznia 2015 Views: 1827 Bez kategorii

Warsztaty edukacyjne (gimnazjum i liceum) – rok szkolny 2014/2015

Oferta na rok szkolny 2014 / 2015

Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczynamy w CSW nową ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży. W najbliższym czasie będziemy eksplorować sztukę współczesną poprzez 7 głównych zagadnień – barwę, bryłę, światło, kreskę, ruch, fakturę oraz przestrzeń. Każdemu z nich odwiedzający galerię będą mieli okazję przyjrzeć się dokładniej podczas warsztatów twórczych i kreatywnych oprowadzań, a także korzystając z edukacyjnych publikacji czy interaktywnych stanowisk warsztatowych. Kolejny już rok będziemy rozwijać wyobraźnię naszych gości, uczyć języka sztuki współczesnej, jednocześnie uwrażliwiając na otaczający nas świat.

 

ŚWIATŁO
Światło i ciemność
Podczas warsztatów fotografii cyfrowej odkryjemy jakie znaczenie ma oświetlanie obiektów, budynków i twarzy ludzkiej, jak zmienia się ich wygląd i znaczenie. Na przykładzie toruńskiego festiwalu światła „SKYWAY” spróbujemy stworzyć własne instalacje. Wykorzystując ultrafioletowe żarówki, farby fluorescencyjne, latarki i magiczne pałeczki zmienimy zwykłą przestrzeń w niespotykaną krainę światła i ciemności, z której będziemy się wyłaniać jak duchy. Podczas naszych działań poruszymy zagadnienia związane ze źródłem światła w obrazach malarzy na przestrzeni wieków i skonfrontujemy nasze spostrzeżenia z pracami współczesnych twórców.

 

BRYŁA
LAMPIONADA
Naszym głównym zadaniem będzie wykonanie lampy-rzeźby, która w ciekawy sposób oświetli wnętrze domu, pracowni czy biura. Do konstruowania użyjemy najprzedziwniejszych materiałów: folii, tacek do grilla, puszek, worków do odkurzacza, filtrów do kawy i wszystkiego co może stworzyć wrażenie atrakcyjnej bryły, niezwykłej materii i efektownie przepuszcza lub gasi promienie światła. Faza projektowa poprzedzona będzie krótkimi ćwiczeniami, podczas których odpowiemy sobie na pytanie dlaczego w projekcie najważniejsza jest bryła? Poruszymy zagadnienia źródła światła, lekkości i ciężkości bryły, kompozycji, formy, struktur wizualnych, kontrastu kształtów i wielkości.

 

KRESKA
MASZYNA DO RYSOWANIA
Rysunek jest fenomenem. Jest wszędzie a jednocześnie nie ma jednoznacznej jego definicji. Myśląc o rysunku, widzimy kartkę i ołówek, ślad zostawiony na papierze. Jednak nasze rysunki nie powstaną na kartce. Będziemy „rysować” drutem i sznurkami. W przestrzeni CSW stworzymy rysunek 3D. Zajęcia będą również okazja do skonstruowania maszyny do rysowania.

 

RUCH
PORUSZENIE
Punktem wyjścia warsztatów będzie sztuka kinetyczna. Alexander Calder, Theo Jansen, Jean Tinguely, Rafael Soto będą naszymi mistrzami ceremonii. Dzięki nim zrozumiemy, że sztuka już dawno przekroczyła ramy, wyznaczane podziałami na tradycyjne dziedziny – malarstwo, rzeźbę, architekturę. Obecnie sztuka może przybierać jednocześnie wiele form – instalacja, performance, dźwięk. Łącząc się w całość, tworzy plastykę dwu-, trzy- i wielowymiarową. Będziemy działać w przestrzeni, tworząc dynamiczne struktury, w których każdy „chwyt i technika będą dozwolone”, poruszając nasze zmysły.

 

FAKTURA
KONTRASTY I PODOBIEŃSTWA
Fraktale, ornamenty, kalejdoskop, mozaika – czy tak odmienne pojęcia posiadają wspólny mianownik? Przekonamy się o tym podczas warsztatów poświęconych problemom faktury. Przeprowadzimy szereg „fakturalnych doświadczeń”. Stworzymy indywidualne projekty książki unikatowej – nadamy jej wyjątkową formę poprzez zastosowanie m.in. dekalkomanii i „nietypowej typografii”. Uczestnicy warsztatów przełożą treść literacką na swobodny język plastycznej ekspresji.

 

PRZESTRZEŃ
PRZESTRZEŃ MIASTA
Podczas zajęć zastanowimy się nad tym, jakie procesy zachodzą w przestrzeni publicznej i jakie elementy się na nią składają? Przestrzeń miejska spełnia różne funkcje – jest miejscem rozrywki, wypoczynku, informacji. Porozmawiamy zatem o sposobach komunikacji, elementach przeznaczonych do wypoczynku, przyjrzymy się działaniom artystów. Naszym mistrzem będzie postać wielkiego architekta Oskara Hansena i jego pogląd na wizualne otoczenie człowieka. Wspólnymi siłami spróbujemy przygotować makietę miejsca przyjaznego mieszkańcom. Warsztat ma na celu zwrócenie uwagi uczestników na najbliższe otoczenie i zachęcenie do aktywności na jego polu.

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń